За інформацією СБУ, не допущена спроба розкрадання запчастин до військової бронетехніки зі складів ДП «Миколаївський бронетанковий завод». Йдеться про деталі та агрегати до БТР та БРДМ, які «двоє відповідальних осіб підприємства намагалися незаконно продати». Повідомляємо, що заходи із викриття протиправної діяльності Управління СБУ в Миколаївській області проводило спільно з Управлінням координації безпеки підприємств Укроборонпрому та Національною поліцією. Наразі керівництвом заводу ініційована позапланова інвентаризація військового майна з метою перевірки, чи дійсно запчастини, про які йде мова в публікації СБУ, знаходились на балансі підприємства. Окрім цього, за наказом директора підприємства розпочато внутрішнє службове розслідування, а матеріально відповідальна особа відсторонена від роботи. Тривають слідчі дії для з’ясування всіх обставин та встановлення і притягнення до відповідальності причетних осіб. Укроборонпром сприяє правоохоронцям у даній справі, та за результатами слідства прийматимуться відповідні кадрові рішення. Коментує Олена Голубенко,прессекретар генерального директора ДК «Укроборонпром».  
Контракт з чинним директором Державного підприємства «Миколаївський авіаремонтний завод «НАРП» Віктором Кирницьким продовжено до кінця 2021 року. Про це заявив заступник генерального директора Укроборонпрому з виробництва Ігор Фоменко. «Таке рішення керівництво Концерну ухвалило 17 серпня поточного року. Інформація, яка з'явилася у ЗМІ, про зміну директора заводу не відповідає дійсності», – зазначає Ігор Фоменко.
Державний концерн «Укроборонпром» впровадив нову Політику закупівель легкових автомобільних транспортних засобів для своїх підприємств. Вона передбачає єдині стандарти, принципи та прозорі умови, а також обмеження щодо придбання коштовних автівок.  Відтепер закупівлі авто мають містити аналіз стану та використання наявного парку, обґрунтування, джерело коштів тощо. «Ми наполягаємо на тому, щоб придбання легкових транспортних засобів здійснювалося через електронну систему Prozorro, а під час підготовки тендерної документації замовник розглядав не менше трьох комерційних пропозицій: різні марки автівок від різних постачальників. Нашим підприємствам ми вже надали всі необхідні рекомендації щодо створення технічної специфікації для цих закупівель», – розповідає в.о. директора з закупівель Укроборонпрому Роман Аврамов. Щодо придбання легковиків, вартість яких становить понад 500 тис. гривень, то цей процес забороняється, якщо підприємство перебуває у незадовільному фінансовому стані, понад два місяці має непогашену заборгованість з виплати зарплатні та податків, а також прострочені виплати за кредитами та позиками. Крім цього, обмеження впроваджуються за наявності судових проваджень або рішень, які можуть суттєво погіршити фінансовий стан підприємства, є збитки, що не зменшуються упродовж останнього півріччя та зростання заборгованості постачальникам протягом такого ж терміну.  «Вкрай важливо, щоб гроші спрямовувалися туди, де вони насправді потрібні. Неприпустимо, щоб підприємство, яке не може вчасно розрахуватися з власними працівниками чи контрагентами, витрачало кошти, наприклад, на придбання нової автівки представницького класу для директора, – зазначає пан Аврамов. – Будь-яка закупівля має бути ретельно обґрунтованою, економічно доцільною та враховувати реальний стан справ».
Державний концерн «Укроборонпром» завершив аудит комбінованої звітності, підготовленої відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ) за 2019 рік. Фінансова звітність була вчасно передана компанії Baker Tilly Україна, яка проводила аудит. У своєму звіті компанія-аудитор надала 25 зауважень, які необхідно опрацювати та усунути у середньостроковій перспективі. Наразі ця робота триває. Завдяки усуненню зауважень фінансова звітність Укроборонпрому набуде більшої прозорості, яка властива аналогічним провідним оборонним компаніям світу. На сьогодні у Концерні вже працюють над комбінованою звітністю за 2020 рік. Було проведено тендери, за результатами яких визначено переможців. Комбіновану фінансову звітність за 2020–2021 роки перевірятиме Baker Tilly Україна. Обов’язковий аудит  фінансової звітності 17 підприємств Укроборонпрому, які становлять суспільний інтерес (підпадають під критерії обов’язкового аудиту звітності відповідно до Закону «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні»), проведе ТОВ «BDO». «Найближчим часом наша робота буде спрямована на усунення модифікацій, які надала Baker Tilly Україна щодо комбінованої звітності за 2019 рік, – зазначив заступник генерального директора з фінансово-економічних питань Укроборонпрому Сергій Іванюта. – Ми повинні мати не нижчий рівень прозорості, ніж найкращі міжнародні галузеві компанії, й цьому, зокрема, допоможе реформа державного сектору ОПК і перетворення Концерну на більш сучасну та ефективну структуру».
Укроборонпром має усі технічні можливості для того, щоб виконувати державне оборонне замовлення (ДОЗ), однак неузгодженість нової законодавчої бази на даний час не дає змоги підприємствам укладати контракти із державними замовниками. Про це під час круглого столу «Що відбувається з оборонними закупівлями?» заявив заступник генерального директора Державного концерну «Укроборонпром» з виробництва Ігор Фоменко. «Ситуація зайшла в глухий кут. Старе законодавство скасували, а нове ще не запрацювало. Ані приватні, ані державні підприємства не мають юридичної можливості укладати контракти із замовниками», – наголосив він. Однією з причин є відсутність електронного реєстру учасників відбору та виконавців державних контрактів. «Це унеможливлює контрактацію навіть згідно з планом державних закупівель, який погодив Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки», – додав заступник гендиректора Концерну. Пан Фоменко також зазначив, що для деяких підприємств Концерну такий стан справ є критичним. Їм фактично доводиться простоювати, оскільки немає завантаження виробництва. Він висловив сподівання, що нещодавно прийнята Кабінетом Міністрів України постанова, яка дозволяє керуватися старою нормативно-правовою базою, дасть можливість виправити ситуацію із оборонними закупівлями на краще.
Всесвітньо відомий виробник і постачальник обладнання для оборонної галузі Waterbury Farrel (Канада) повідомив про запуск спільного з канадською компанією GL Munitions INC, Державним концерном «Укроборонпром» і Державною акціонерною холдинговою компанією «АРТЕМ» проєкту зі створення в Україні підприємства з виробництва боєприпасів для стрілецької зброї.  Waterbury Farrel зазначає, що пишається співпрацею з Канадською комерційною корпорацією уряду Канади, з якою Укроборонпром підписав відповідний меморандум, та з нетерпінням очікує на початок роботи. Компанія заснована у 1851 році та є підрозділом Magnum Integrated Technologies Inc. Наразі Waterbury Farrel бере участь одразу в декількох великих міжнародних проєктах у оборонній галузі. Нагадаємо, що 1 червня поточного року Укроборонпром і ДАХК  «АРТЕМ» підписали з канадськими партнерами Угоду щодо співпраці у питаннях виробництва боєприпасів до стрілецької зброї. Посилання на повідомлення Waterbury Farrel http://www.waterburyfarrel.com/company/news  
У Державному концерні «Укроборонпром» розробляють єдину для всіх підприємств-учасників Політику щодо придбання пасажирських автівок. Це спрямовано на раціональне використання коштів і підвищення прозорості закупівельних процедур. За словами в.о. директора з закупівель Романа Аврамова, документ буде чітко регламентувати придбання легкових авто та автобусів з огляду на потреби підприємства та його фінансовий стан. Отже, такі закупівлі мають бути обґрунтованими з економічної та виробничої точок зору. Наразі всі процедури з придбання пасажирського автотранспорту для підприємств – учасників Концерну призупинено. Зокрема, скасовано закупівлю повнопривідного джипа Toyota Highlander Hybrid Elegance для потреб Державної акціонерної холдингової компанії «Артем», який було замовлено 19 травня у ТОВ «Автосаміт на Столичному». «Кошти Концерну та його підприємств необхідно використовувати якомога раціональніше з огляду на те, які потреби є наразі першочерговими, а до закупівель ставитися виважено, – зазначає Роман Аврамов. – Саме для цього буде створено єдину Політику, що регламентує процеси з придбання легкових автівок, мінівенів тощо. Ми всі маємо заощадливо ставитися до фінансів, які маємо, та спрямовувати їх туди, де вони найбільше потрібні, наприклад, на розвиток виробництва, інфраструктури або поліпшення умов праці».
Сьогодні, 20 квітня, відбувся запуск Школи професійного розвитку інженерів-конструкторів – спільного проєкту Державного концерну «Укроборонпром» і Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського». Реалізація навчальної програми в рамках виконання доручення Президента України Володимира Зеленського є частиною договору про співробітництво між Концерном та КПІ, укладеного в лютому цього року. «Сьогодні оборонно-промислова галузь має відчутний брак кадрів. Середній вік конструкторів на наших підприємствах становить близько 60 років. Це означає, що зараз саме час виховувати нове покоління українських інженерів-конструкторів», – заявив генеральний директор Укроборонпрому Юрій Гусєв. Він також наголосив, що Концерн активно працює над перезавантаженням змісту своєї роботи, спрямуванням її до науково-технічного розвитку, приділяючи увагу інноваціям, новітнім оборонним технологіям, а також освіті. У свою чергу, ректор КПІ імені Сікорського Михайло Згуровський зауважив, що певні знання багатьох талановитих українських конструкторів потребують оновлення, особливо в частині інструментів і їх роботи в сучасних умовах. «Саме тому КПІ спільно з Укроборонпромом і Міністерством освіти і науки України на постійній основі працюватиме в цьому напрямі, розуміючи, наскільки це важливо для держави», – додав він. Навчальний курс Школи буде побудовано на трьох основних модулях: системна інженерія, сучасні інформаційні технології у проєктуванні та виробництві наукоємної продукції, а також інноваційний розвиток підприємства й управління інноваційними проєктами і програмами. Нагадаємо, що окрім запуску Школи професійного розвитку інженерів-конструкторів співробітництво між Укроборонпромом та КПІ передбачає створення програми підготовки інженерів-конструкторів імені Олега Антонова. [gallery columns=«4» size=«medium» ids=«12455,12454,12452,12453»]
Державні оборонні підприємства, що входять до складу Укроборонпрому, готові виготовити удвічі більше продукції, якщо буде така потреба. Адже своєчасне і якісне забезпечення військовою технікою та озброєнням Збройних сил України є першочерговим завданням для Концерну. «З огляду на стягування військ країни-агресора до державного кордону України, Концерн розробив та надіслав підприємствам-учасникам план заходів, спрямованих на посилення нашої обороноздатності», – заявив генеральний директор Укроборонпрому Юрій Гусєв. У 2020 році підприємства Укроборонпрому виконали державне оборонне замовлення на 100%, де кожен 5-й контракт – із випередженням графіка. Загалом обсяги виробництва у 2020 році склали 30,2 млрд грн. Однак потенціал державних оборонних підприємств значно більший. Державний концерн “Укроборонпром” та підприємства, що входять до його складу, перебувають на варті національних інтересів України та щодня роблять внесок у зміцнення обороноздатності України.
Голова Первинної профспілкової організації Державного підприємства «Завод ім. В.О. Малишева» (ЗіМ) Георгій Калабін 5 квітня 2021 р. звернувся з відкритим листом до Президента України Володимира Зеленського. У документі пан Калабін покладає на чинного директора підприємства Василя Криласа відповідальність за відсутність замовлень на продукцію, збиткову діяльність підприємства, кредиторську заборгованість, низький рівень середньомісячної заробітної платні, наявність заборгованості з її виплати за лютий–березень поточного року та вимагає звільнення керівника заводу. З огляду на цю інформацію ДК «Укроборонпром» повідомляє таке. Дійсно, підприємство перебуває у складному фінансовому стані через значне боргове навантаження, наявність надлишкових активів, брак замовлень, обмеження щодо отримання попередньої оплати за договорами з Міністерством оборони України (МОУ), вплив пандемії, спричиненої розповсюдженням коронавірусної інфекції COVID-19, тощо. Кредиторська заборгованість заводу утворювалася протягом останніх дев’яти років. Це питання можна вирішити завдяки поповненню статутного фонду та/або ініціюванню ухвалення нормативно-правового акта для списання чи впровадження іншого механізму погашення. Керівництво Концерну та заводу ім. В.О. Малишева реалізують план антикризових заходів, затверджений Радою директорів Укроборонпрому, та програму з фінансового оздоровлення підприємства. Так, у 2020 р. збиток підприємства зменшено з 420 млн грн до 112 млн грн у порівнянні з 2019 р. Згідно з оперативною інформацією, в кінці першого кварталу поточного року ЗІМ отримає позитивний фінансовий результат і планує одержати прибуток за підсумками роботи у 2021 р. Варто додати, що торік роботу з іноземними партнерами було значно ускладнено через пандемію COVID-19, яка призвела до неабияких обмежень у зовнішньоекономічній діяльності підприємства. Однак попри несприятливі економічні умови у 2020 р. середню заробітну платню виробничого персоналу було підвищено на 9%. Наразі вона становить 11 558 грн, що, за статистичними даними, перевищує показники інших промислових підприємств Харківської області. Своєчасна виплата заробітної плати залежить від дотримання замовниками порядку розрахунків за постачену продукцію. У планах ініціювати на державному рівні формування портфеля замовлень підприємства на 2021–2023 рр., а також роботу з Міністерством оборони України щодо перерозподілу замовлень в рамках ДОЗ. До того ж завод має намір отримати нові контракти на вітчизняному та зовнішньому ринках, а невдовзі ЗІМ розпочне виконання контрактів, які було укладено під час міжнародної виставки IDEX – 2021. Зазначимо, що у 2020 р. проти 2019 р. обсяг виробництва товарної продукції на ЗіМ збільшився у 2 рази, обсяг реалізації товарної продукції – у 2,2 раза, випуск танкових двигунів – у 1,6 раза, а продуктивність праці зросла у 1,9 раза. Одночасно втрати від браку скоротилися на 42%, адміністративні витрати – на 16%, загальновиробничі витрати – на 5,7%, споживання електроенергії та газу на 4,3% та 45,4% відповідно. «Досягнення економічної стабільності підприємства, повноцінне завантаження виробництва, зменшення боргового навантаження та своєчасні розрахунки з працівниками, бюджетом і контрагентами є пріоритетним завданням для чинного керівництва заводу ім. В.О. Малишева», – зазначає генеральний директор Укроборонпрому Юрій Гусєв. Концерн підтримує Первинну профспілкову організацію Державного підприємства «Завод імені В.О. Малишева» «Захист справедливості», яка звернулася з офіційним листом до Президента України Володимира Зеленського, щоб висловити свою позицію щодо подій на підприємстві. Додатки: - Витяг з протоколу розширених зборів профспілкового комітету Первинної профспілкової організації ВПС «Захист справедливості» https://ukroboronprom.com.ua/files/files/Vytyag-z-protokolu-.pdf - Відкритий лист Президенту України Зеленському Володимиру Олександровичу від Первинної профспілкової організації Державного підприємства «Завод імені В.О. Малишева» «Захист справедливості» https://ukroboronprom.com.ua/files/files/Vidkrytyj-lyst-prezydentu-Ukrayiny.pdf
Державний концерн «Укроборонпром» завершив службову перевірку інформації стосовно заступника генерального директора Укроборонпрому з маркетингу та збуту Михайла Морозова, озвученої народним депутатом України (група «Довіра») Андрієм Котом 4 березня ц.р. під час виступу у Верховній Раді України. Звинувачення парламентаря – безпідставні. За результатами службового розслідування відомості про приналежність заступника генерального директора Укроборонпрому з маркетингу та збуту Михайла Морозова до російських спецслужб і завдання ним збитків Україні під час роботи у ДК «Укроборонпром», ДК «Укрспецекспорт» і ДП СЗТФ «Прогрес» не підтверджено. На сьогодні немає жодних судових претензій або судових рішень, які би встановлювали факт завдання паном Морозовим збитків згаданим підприємствам під час виконання ним зовнішньоекономічних контрактів на постачання товарів військового призначення та подвійного використання (ТВППВ). Таких претензій не мають ані сторони – підписанти контрактів, ані державні та правоохоронні органи України, ані країни-контрагенти. Навпаки, попри світову пандемію COVID-19, обсяг експорту ТВППВ спецекспортерами, що підпорядковані Концерну, у 2020 році зберігся практично на рівні 2019 року. Різниця склала 1,5% при прогнозованому падінні експорту мінімум на 30%. При цьому з кінця 2019 року пан Морозов вже обіймав посаду заступника гендиректора Укроборонпрому з маркетингу та збуту. Крім того, у Концерні немає будь-яких документальних матеріалів, які б підтверджували факт звернення американської сторони (ноти протесту, заяви, листи тощо) до Уряду України, Міністерства закордонних справ України або безпосередньо до ДК «Укроборонпром», ДК «Укрспецекспорт» і ДП СЗТФ «Прогрес» щодо зовнішньоекономічної діяльності під час роботи Михайла Морозова на керівних посадах цих підприємств. Разом з тим про факт навчання у Червонопрапорному інституті ім. Ю.В. Андропова (м. Москва) у 1989–1990 рр. Михайло Морозов зазначив у своєму резюме, яке у вересні 2019 року надав у відповідь на пропозицію обійняти посаду радника генерального директора ДК «Укроборонпром». Про це навчання відомо й Службі безпеки України, що враховано нею під час оформлення пану Морозову допуску до державної таємниці. Втім, інформація про роботу пана Морозова на російські спецслужби відсутня. Насамкінець зазначимо, що психофізіологічне дослідження з використанням поліграфа, проведене 22 березня ц.р., зафіксувало, що Михайло Морозов не зловживав посадою, не вдавався до корупційних правопорушень та не вчиняв навмисних дій проти України.
Служба безпеки України повідомляє, що Шевченківський районний суд м. Києва ухвалив рішення про накладення арешту на цілісний майновий комплекс та 100% акцій АТ «Мотор Січ». За результатами судового розгляду майно передано в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА), з обов’язковим визначенням управлінської компанії, що має державну форму власності. «Збереження української «Мотор Січі» я вважаю питанням національної безпеки. Укроборонпром уже направив листа АРМА щодо готовності виступити суб’єктом управління активами Акціонерного товариства «Мотор Січ» з метою збереження його потенціалу. Для нас як для державного оборонного концерну важливо, щоб «Мотор Січ» продовжувало свою роботу: зі збереженням робочих місць, з виконанням зобов‘язань у рамках виробничих замовлень. І наша команда готова підтримати підприємство», – зазначає генеральний директор Укроборонпрому Юрій Гусєв.