Повернутись
Жодного зірваного контракту, претензії щодо якості техніки або кримінального провадження щодо нової команди Укроборонпрому - Мустафа Найєм про рік роботи в Концерні

Дата публікації: 10.09.2020

Мустафа Найєм, заступник гендиректора ДК “Укроборонпром”, в інтерв'ю кримськотатарському каналу ATR розповів про результати роботи нової команди, виконання ДОЗ, червоні лінії реформи та про те, що потрібно зберегти будь-якою ціною, хто б не очолив Концерн і його трансформацію у майбутньому.

"Ще рік тому перед командою стояло 2 виклики: що робити з виробництвом та що робити з корупційним минулим Концерну? Ми домовились, що наздоганяти колишніх, – це робота правоохоронних органів, якою ми на сьогодні відверто не задоволені."

Наводимо найцікавіше в текстовій версії інтерв'ю з Мустафою Найємом:

 

 

Тим не менш, за рік роботи команди ми подали близько 20 матеріалів (уточнення: 280 інформувань) для відкриття кримінальних проваджень як щодо діючих контрактів, так і щодо нинішніх очільників підприємств. На противагу: за 10 років існування Концерну було порушено усього 85 кримінальних проваджень. Разом з тим за цей рік правоохоронні органи не порушили жодного кримінального провадження щодо нашої команди. Команда Укроборонпрому – одна із найкращих в держсекторі.

Сьогодні нам закидають невиконання держоборонзамовлення (ДОЗ). Це неправда. В Україні є 16 замовників озброєння та техніки: Міноборони, Нацгвардія та інші. Цьогоріч Міноборони виділило близько 19 млрд гривень на ДОЗ. Укроборонпром виконує лише 30% цього замовлення, решту 70% – виконують або приватні компанії, або це імпорт. Левова частка держоборонзамовлення лежить саме на приватних компаніях. УОП повністю виконує свої зобов'язання по ДОЗ: вперше за всі роки існування Укроборонпрому ми не зірвали жодного контракту. Для розуміння: коли наша команда прийшла в УОП, близько 5 великих контрактів на понад 5 млрд грн були зірвані.

На сьогодні приблизно 30% номенклатури ми продаємо Україні, 70% – за кордон. Високоточне озброєння – ракети та боєприпаси – є найперспективнішою галуззю для нас. У світі є всього 6 країн, які мають повний цикл виробництва крилатих ракет, Україна – одна із них. Крім того, ми продовжуємо продавати українські БТРи за кордон. Сподіваємось, цьогоріч ми запустимо “Оплот” – один із найкращих танків у світі – в серійне виробництво. Буквально донедавна ми були залежні від російської продукції, а сьогодні є програми імпортозаміщення практично за усіма номенклатурами. Курс Концерну і його підприємств – максимально обійтись без російських комплектуючих. В багатьох виробах на сьогодні це можливо.

Є тільки один спосіб підняти оборонно-промисловий комплекс України – залучити зовнішні інвестиції. Для цього Концерн має стати прозорим, підзвітним та вільним від політичного впливу: незалежним у призначеннях гендиректорів, а у господарську діяльність підприємств або ДОЗ не має бути політичного втручання. Це наші червоні лінії.

За рік ми розробили нову модель управління Укроборонпромом, яку Концерну 4-ма таємними постановами було доручено розробити ще урядами Яценюка та Гройсмана.

Система корпоративного управління передбачає, що держава формує політику та регуляторне поле, але не управляє підприємствами в ручному режимі. Ми це відобразили в законопроєкті 3822, який перебуває в парламенті.