Дата публікації: 16.10.2020

Нова команда Укроборонпрому завершила перший – підготовчий – етап трансформації Концерну, підготувавши усі необхідні стратегічні документи, в тому числі Корпоративну стратегію, та готова розпочинати їх втілення.
“Протягом року трансформації, щомісяця, ми розробляли декілька нових аналітичних продуктів, моделей чи концепцій майбутніх галузевих холдингів. Усі ці документи лягли в основу стратегії корпоратизації підприємств Укроборонпрому”, – розповів перший заступник генерального директора ДК “Укроборонпром” Роман Бондар.
“Фактично ми створили в Укроборонпромі невелику бібліотеку з корпоратизації та трансформації. Ми не лише підготували ґрунтовну теоретичну основу, але й розпочали пілот із розгортання першого галузевого холдингу – “Радарні системи”, – підсумував Бондар.
Як проходив перший – підготовчий – етап трансформації Концерну зображено на інфокарті. Коротко про його основні рубежі:
ЛИСТОПАД 2019
- Аналіз практик корпоративного управління ОПК країн-бенчмарків, які вже пройшли процес реформування, та правовий аналіз регуляторного поля ОПК України.
- Дослідження виконано за підтримки уряду Великобританії.
- Проект Політики власності з цілями володіння та План із розвитку корпоративного управління УОП.
ГРУДЕНЬ 2019
- FactBook – оглядове дослідження 137 підприємств УОП: фінансово-економічний стан, активи, людський потенціал, продуктовий портфель.
- Аналіз фінансового стану підприємств: визначено розмір простроченої фінансової заборгованості та створений план з фінансового оздоровлення.
- Законопроект про фінансове оздоровлення підприємств УОП – при повній підтримці плану фінансового оздоровлення Урядом запущена розробка закону.
ЛЮТИЙ 2020
- Завершено організаційно-функціональне моделювання по централізації бізнес-функцій, яке лягло в основу створення моделі управління оборонними холдингами після трансформації.
- Визначена перспективна потреба ділянок ДОЗ до 2030 року. Виявлено вплив національних стратегічних документів на стратегію трансформації УОП під час зустрічей з Міноборони та Мінекономіки.
БЕРЕЗЕНЬ 2020
- Тріаж-аналіз – комплексне дослідження підприємств УОП за 19 критеріям: дало можливість розподілити підприємства на групи – розвитку, передачі і оздоровлення, – враховуючи їх фінансову стійкість, життєздатність, технологічну перспективу, потреби ЗСУ та експортний потенціал продукції.
- Випущені рекомендації до моделі корпоративного управління майбутнього оборонного холдингу на підставі раніше проведеного аналізу, виконаний за підтримки уряду Британії.
КВІТЕНЬ 2020
- Перший проект Концепції реформування УОП – об'єднане бачення організаційної та структурної трансформації, включаючи контур корпоративного управління. Бачення реформи Укроборонпрому презентоване першим особам держави. Це дозволило почати розробку корпоративної стратегії.
- Сформовано Стратегічний комітет, до якого увійшли керівники Концерну та ключових підприємств в галузевих дивізіонах. Розпочаті стратегічні сесії та дослідження.
- Перша хвиля стратегування галузевих холдингів “радарні системи”, “наземні системи”, “воєнний авіаремонт”, “морські системи”.
ТРАВЕНЬ 2020
- Створена Модель управління нового оборонного холдингу з окресленою “другою лінії захисту” і набором антикорупційних практик (спільно з Ernst & Young Ukraine, за підтримки уряду Франції) з функціональною декомпозицією ролей, відповідальності та повноважень Корпоративного центру, галузевих холдингів й підприємств.
- Завершена розробка Кодексу корпоративної етики спільно з NAKO.
ЧЕРВЕНЬ 2020
- Розроблено Кодекс корпоративного управління, який затвердив бачення моделі корпоративного управління, і вплинув на технічне завдання із розробки статуту та інших регуляторний документів в майбутньому оборонному холдингу.
- Друга хвиля стратегування субхолдингу “високоточне озброєння”.
ЛИПЕНЬ 2020
- Створена Коопераційна карта, яка зафіксувала господарські зв'язки по кожному ключовому продукту: структуру та обсяг кооперації, учасники всередині УОП та ззовні, критичність для виробництва та наявність альтернатив.
- За підтримки Комітету ВРУ з оборони та нацбезпеки завершено підготовку законопроекту № 3822, який робить реформу УОП можливою, прибирає структурні та регуляторні обмеження роботи оборонних підприємств.
- Третя хвиля стратегування субхолдингів “авіабудування” та “спецекспорт”.
СЕРПЕНЬ 2020
- Створено бізнес-плани шести галузевих холдингів, які дозволяють оцінити фінансову динаміку в перспективі до 2025, а також сценарії розвитку до 2030.
- Створено спільно з EY Статут для нового оборонного холдингу з положеннями, що регулюють роботу Наглядової ради згідно зі стандартами ОЕСР.
- Четверта хвиля стратегування субхолдингу “боєприпаси й спецхімія”.
ВЕРЕСЕНЬ 2020
- Пілот – розпочато розгортання субхолдингу “радарні системи”.
- Створено Раду директорів із гендиректорів субхолдингу “радарні системи”.
- Створено стратегічний продуктовий портфель субхолдингу “радарні системи” з продуктових платформ, які будуть драйверами в секторальних холдингах та формуватимуть основу експорту.
“До кінця року команда Укроборонпрому планує розпочати роботу над функціональними стратегіями для реалізації Корпоративної стратегії; Дорожньою картою трансформацій з поетапним планом реалізації згаданої стратегії, корпоратизації підприємств та створення галузевих холдингів; виробничо-інвестиційним аналізом для формування плану з капітальних інвестицій; адаптацією Моделі корпоративного управління для кожної галузевої бізнес-одиниці з RACI матрицею процесів та планом із розгортання систем управління; Картою реорганізації та перенесення виробництва в рамках плану з фінансового оздоровлення та з урахуванням галузевих стратегій”, – поділився планами до кінця року перший заступник генерального директора ДК “Укроборонпром” Роман Бондар.
“Усе це потрібно для того, щоб своєчасно задовольняти потреби наших Збройних Сил (та інших учасників ДОЗ) у якісному озброєнні та військовій техніці, а також випереджати їхні потреби згідно з викликами та завданнями, що перед ними стоять”, – підсумував Бондар.