Дата публікації: 24.09.2020

Працівники внутрішньої безпеки ДК «Укроборонпром» викрили та задокументували нелегальний видобуток піску на території державного підприємства "Київський державний завод" Буревісник" (м. Київ, вул. Здолбунівська, 2), що входить до складу Концерну.
За фактом уже порушене кримінальне провадження та триває внутрішнє розслідування. Про це повідомив Костянтин Бушуєв, заступник генерального директора з безпеки Концерну.
Що сталося
На початку вересня в Концерні отримали інформацію про існування на території недіючого київського заводу «Буревісник» підозрілу активність – щільний рух спеціальної техніки. Первинна перевірка встановила, що на території заводу, який з 2015 року фактично зупинив будь-яку виробничу діяльність, невідомі особи незаконно організували видобуток та продаж піску.
«Ми зафіксували, що на території підприємства працює безліч техніки: екскаватор, бульдозер, два вантажних автомобілі, які періодично безперешкодно в’їжджали-виїжджали через ворота підприємства. Завод не працює майже 6 років, у підприємства немає потреби у використанні такої кількості техніки», - пояснює ситуацію Бушуєв. «Упродовж кількох днів команда безпеки Концерну документувала те, що відбувається на Буревіснику. Виявилося, що прямо на території заводу вирили кар’єр, з якого видобувають і в подальшому продають “на сторону” пісок. І це відбувається майже в промислових масштабах! Припускаємо, що без участі посадових осіб підприємства організувати незаконний видобуток та схему збуту було б неможливо», - вважають в Укроборонпромі.
Відпрацьовані нелегальні кар’єри ділки маскували сміттям з вже відпрацьованих надр. “Сірий» видобуток, за даними працівників безпеки Концерну, займає значну частину закинутих площ заводу «Буревісник». Однак точно це має встановити окрема експертиза.
Реакція ДК “Укроборонпром”
21 вересня представники ДК «Укроборонпром» викликали на місце незаконного видобутку поліцію. За участі кваліфікованих фахівців-геодезистів поліція засвідчила під протокол факт незаконного зняття поверхневого шару земель на значній території підприємства і видобуток піску, а також затримали транспортні засоби, залучені до незаконних земельних робіт. Представники Концерну подали до поліції звернення про вчинення кримінального правопорушення.
22 вересня на підставі звернення Концерну Дарницьким управлінням поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві зареєстроване кримінальне провадження №12020100020004284 за ч. 2. ст. 239-1 КК України: незаконне заволодіння ґрунтовим покривом (поверхневим шаром) земель та розпочате досудове розслідування.
Також, з метою запобігання та припинення протиправних дій на Заводі у Концерні розпочали перевірку окремих аспектів діяльності «Буревісника».
Для встановлення реального об'єму видобутого піску та розміру потенційних збитків у Концерні залучили профільне підприємство з надання інженерно-геодезичних послуг.
Як упередити подібні випадки?
«Кричуща ситуація з незаконним видобутком піску прямо на території оборонного заводу в черговий раз доводить потребу передачі подібних проблемних активів, які вже роками не задіяні у виробництві військової техніки, до Фонду державного майна. З такою ініціативою Концерн виступив іще на початку року та подав список з 21 підприємства, які необхідно передати до сфери управління ФДМУ. Група цих підприємств не задіяна виконанні держоборонзамовлення, більшість заводів взагалі давно існують лише “на папері”, - пояснює Мустафа Найєм, заступник генерального директора ДК «Укроборопнром» з питань взаємодії з органами державної влади.
“Доцільністю відновлення виробництва на заводі «Буревісник» ми цікавилися на початку карантину, коли розглядали можливість виготовлення апаратів штучного дихання, які колись випускав «Буревісник». Уже на той час було зрозуміло, що використовувати потужності та площі заводу, де останні 5 років немає ані світла, ані тепла, ані колективу, в оборонних цілях неможливо. Ресусрів на відновлення роботи підприємства у держави немає. Велика кількість приміщень та землі, які очевидно вже не будуть задіяні у виробництві військової техніки, вимагає великих витрат на утримання і залишаються привабливими об’єктами для корупційних діянь. Це питання необхідно вирішити якнайшвидше», - вважає Мустафа Найєм.



