Повернутись
Укроборонпром серед топ прозорих закупівельників 2020 року (інфографіка)

Дата публікації: 04.01.2021

За підсумками 2020 року Укроборонпром опинився серед ТОП прозорих закупівельників системи Prozorro.

Так, згідно з рейтингом Державного підприємства “Прозорро”, яке адмініструє саму систему Prozorro, Державний концерн “Укроборонпром” посів 11 місце серед закупівельників, які найбільше зекономили на тендерах, – а саме 657 мільйонів гривень за минулий рік. Натомість відповідно до рейтингу профільного видання “Наші гроші”, яке моніторить, як держава закуповує товари, роботи та послуги за гроші платників податків, Концерн посів 2 місце у ТОП-10 найпрозоріших державних замовників 2020 року.

Характерно, що у 2020 році 83% усіх закупівель Концерну завершились успішно в той час, як у системі Prozorro цей показник становить лише 69%. Крім того, підприємства Укроборонпрому вдвічі рідше дискваліфіковували учасників на торгах, аніж в середньому це робили державні замовники у системі Prozorro. При цьому конкуренція на допорогових закупівлях Концерну була вдвічі вищою: 41% закупівель з одним учасником в Укроборонпромі проти 91% закупівель з одним учасником по системі Prozorro.


З 1 січня 2020 року підприємства Укроборонпрому добровільно перейшли на закупівлі через систему Prozorro. Раніше усі закупівлі відбувались на закритому майданчику – тільки зареєстровані на ньому постачальники могли взяти участь у тендерах.

“Ми докладаємо багато зусиль, аби всі наші тендери на Prozorro були підготовлені кваліфіковано та якісно, аби всі наші рішення були справедливими та ефективними. Ми відвойовуємо втрачену колись довіру бізнесу до нас, адже добре розуміємо: більша кількість учасників прийде на торги – кращу ціну на товар чи послугу ми отримаємо. Саме тому цьогоріч ми створили систему розгляду скарг, щоб будь-який учасник тендеру, які проводять наші підприємства, міг повідомити Концерн про порушення його прав та інтересів: /uk/oskarzhennya, – пояснює Надія Бігун, директор із закупівель Концерну, революційні зміни у системі закупівель Укроборонпрому у 2020 році.

Оскільки закупівлі, що не підпадають під дію Закону України «Про публічні закупівлі», не можна оскаржити в Антимонопольному комітеті України, Концерн ухвалив рішення створити власну систему оскаржень, аби забезпечити для учасників торгів рівні умови та правила гри.

Так, починаючи з лютого 2020 року, Концерн отримав 304 звернення, з яких 268 скарг та 36 інформаційних повідомлень. За результатами їх розгляду 79 скарг було задоволено. Найчастіше бізнес скаржиться на рішення замовника про акцепт найнижчої пропозиції, що, на думку скаржника, не відповідає вимогам конкурсу. Втім, такі скарги здебільшого відхиляються, оскільки умовами закупівель Концерн дає право переможцю виправити помилки впродовж 24 годин, у разі наявності таких. Цей підхід дозволяє Укроборонпрому зберегти найкращу цінову пропозицію та не відхиляти її через формальні причини.