Повернутись
Підприємство «Укроборонпрому» знову виграло суд у російської підсанкційної компанії

Дата публікації: 25.06.2020

26 червня 2020 року Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду ухвалив рішення на користь підприємства Державного концерну "Укроборонпром" – Державної акціонерної холдингової компанії "Артем".

Суд відмовив у визнанні та виконанні російського арбітражного рішення про стягнення з ДАХК "Артем" грошових коштів на суму понад 750 000 дол. США на користь російської компанії АТ "Авіа-ФЕД-Сервіс".

Це одна з 4 справ, ініційованих на території України російською компанією АТ "Авіа-Фед-Сервіс" з метою виконання рішень Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті Російської Федерації про стягнення з ДАХК "Артем" на користь АТ "Авіа-ФЕД-Сервіс" коштів на загальну суму понад 2,7 млн. дол. США. Ці кошти російська фірма намагається стягнути з українського підприємства за договорами про поставку в Росію продукції військового призначення, укладених ДАХК "Артем" у 2012-2014 роках. Виконання цих контрактів стало неможливим через запроваджені Україною заходи та обмеження у зв’язку із російською агресією проти України. У 2015 році персональні економічні санкції у вигляді, зокрема, зупинення виконання економічних та фінансових зобов’язань, було запроваджено і щодо АТ "Авіа-ФЕД-Сервіс" - через загрозу національним інтересам, національній безпеці, суверенітету і територіальній цілісності України.

Суд погодився з позицією ДАХК "Артем" та ДК "Укроборонпром", що задоволення клопотання АТ "Авіа-ФЕД-Сервіс" суперечитиме публічному порядку України, оскільки дозволить стягнення коштів з українського оборонного підприємства на користь компанії з держави-агресора через невиконання контракту, заблокованого державою Україна у відповідь на збройну агресію Росії, та призведе до порушення режиму персональних економічних санкцій, запроваджених щодо російського оборонного підприємства.

Це рішення є третім у чотирьох аналогічних справах, при тому, що у першій справі Верховний Суд у січні 2020 став на сторону російської компанії, але згодом, завдяки наполегливості та аргументованій правовій позиції ДАХК "Артем" та ДК "Укроборонпром", змінив власну практику застосування законодавства.