Дата публікації: 13.07.2021
Сьогодні, 13 липня, Верховна Рада України проголосувала у другому читанні та в цілому законопроєкт №3822 "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності".
За перетворення державних оборонних підприємств у сучасні оборонно-промислові компанії – підзвітні державі, відкриті для інвесторів та прогнозовані для партнерів – проголосували 256 народних депутатів.
Так, реформа передбачає перетворення державних та казенних оборонних підприємств, що входять до складу Укроборонпрому, на господарські товариства, які є гнучкішими за своєю організаційно-правовою формою. При цьому єдиним власником (акціонером) перетворених підприємств державного ОПК буде держава в особі Кабінету Міністрів України.
Крім того, усі новостворені господарські товариства будуть згруповані в науково-виробничі об’єднання за галузевим принципом: бронетехніка, радарні системи, високоточне озброєння та боєприпаси, морські системи, авіаремонт та спецекспортери.
Сам Концерн також буде перетворено в акціонерне товариство, 100% акцій якого належатиме державі, та виконуватиме роль корпоративного центру, а отже, візьме на себе лідерство в усіх організаційних перетвореннях підприємств-учасників, а згодом і у залученні інвестицій.
Загалом вертикально-інтегрована модель управління дозволить посилити обороноздатність України, структурно перезавантаживши 118 розрізнених підприємств Укроборонпрому, 21 з яких знаходиться на тимчасово окупованих Росією територіях.
Закон запроваджує сучасну модель корпоративного управління на перетворених підприємствах-учасниках Концерну, яка покликана убезпечити їх від корупційних ризиків, конфлікту інтересів та прямого політичного впливу.
У новостворених товариств з’явиться можливість залучати прямі (зокрема, іноземні) інвестиції з метою виготовлення сучасних зразків озброєння та військової техніки передусім для потреб Збройних сил України.
Усі кошти від реалізації надлишкового та непрофільного майна будуть направлені виключно на потреби перетворених підприємств: на розвиток і модернізацію виробництва, фінансування науково-технічних розробок, інноваційну діяльність, підвищення рівня соціального захисту працівників тощо. Ці кошти не зможуть бути виведені з галузі.
Насамкінець трансформація Укроборонпрому дозволить оздоровити підприємства-учасники на всіх рівнях: фінансовому, соціальному та виробничо-технологічному.