Повернутись
Міноборони повідомило «Укроборонпрому», що крейсер «Україна» йому не потрібен

Дата публікації: 21.12.2017

Військово-Морські Сили Збройних Сил України не потребують ракетного крейсера «Україна». Про це ДК «Укроборонпром» повідомило Міністерство оборони України в офіційному листі.У Міноборони підтвердили, що добудовувати крейсер для потреб ЗСУ недоцільно. Цим рішенням Міністерство фактично зняло питання необхідності утримання крейсера ДП «Миколаївський суднобудівний завод».

У Концерні підкреслили, що Кабінет міністрів має якнайшвидше ухвалити остаточне рішення: чи потрібен Україні ракетний крейсер «Україна», чи ні. Якщо потрібен – «Укроборонпром» готовий добудувати судно, але для цього треба передбачити кошти в Державному оборонному замовленні на 2018 рік. Якщо ні – є два варіанти: або продавати недобудову, оскільки вона не відповідає воєнній доктрині, або передбачити в ДОЗ на 2018 рік гроші на подальше утримання судна у причальної стінки. Концерн готовий розглянути й інші варіанти вирішення цієї проблеми, запропоновані Кабміном.

Раніше про недоцільність добудови ракетного крейсера говорили чисельні експерти. У тому числі військовий експерт Сергій Згурець, який зазначав, що Корабель без озброєння замовнику не потрібен, а озброєння, під яке створювався корабель, за роки простою судна системно застаріло.

Нагадаємо, що з лютого 2015 року держава припинила відшкодувати витрати ДП «Миколаївський суднобудівний завод» на утримання ракетного крейсера «Україна». У результаті борги держави перед заводом і його працівниками досягли 61,1 млн грн. Виплати цих коштів вистачило би на погашення всіх боргів із заробітної платні та відновлення роботи стратегічно важливого суднобудівного підприємства України.

Ракетний крейсер «Україна» було спущено на воду 27 років тому. Вже багато років його будівництво «заморожене» на стадії готовності на 95%. Миколаївський суднобудівний завод вже 3 рік самотужки виконує роботи з утримання крейсера, адже їх припинення призведе до руйнування його енергетичних вузлів, елементів обладнання, екологічного забруднення акваторії річок Буг та Інгул. Також в результаті руйнування та проведення консервації спеціальних виробів і його складових вартість крейсера у розмірі капітальних інвестицій впаде до вартості металобрухту.

«Укроборонпром», аби не допустити втрати вартості цього судна та на виконання Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 11.11.2015, підготував та спрямував на розгляд Кабінету Міністрів України проект щодо врегулювання питань, пов’язаних з демілітаризацією та подальшим використанням цього ракетного крейсера. Проектом розпорядження передбачається відшкодування підприємству витрат за утримання крейсера, що дало б змогу погасити заборгованість із заробітної плати.

Концерн, як орган управління заводом, підготував додаткові проекти вирішення цієї ситуації задля збереження активів підприємства та його промислового потенціалу. 30 жовтня керівництво «Укроборонпрому» звернулось до Секретаря Ради національної оборони та безпеки України Олександра Турчинова за сприянням у вирішенні долі стратегічного підприємства.

Раніше, 22 серпня 2017 року, Концерн вже звертався до Кабінету Міністрів України з проханням вирішити питання та прийняти на облік Міністерства оборони України недобудований ракетний крейсер проекту 1164, що нині перебуває в акваторії Миколаївського суднобудівного заводу. Відповідний лист «Укроборонпрпом» спрямовував до Уряду.