Дата публікації: 14.09.2020
Минулого тижня у ЗМІ та соціальних мережах стався вибух активності навколо роботи ДК «Укроборонпром»: згадування Концерну виросли майже у сім разів, а до аналізу роботи нової команди долучилися не тільки журналісти та експерти, але і блогери, які, зазвичай, не цікавляться оборонною тематикою.
Аномальну активність у мережі помітив та проаналізував Мустафа Найєм, заступник генерального директора ДК "Укроборонпром" з питань взаємодії з органами державної влади, а у минулому - журналіст та народний депутат, автор курсу "Комунікації у публічній сфері" Київської школи економіки.
На його думку, проти Укроборонпрому у ЗМІ розгорнули замовну дезінформаційну кампанію "для заповнення медіа поля негативними згадками або відвертою брехнею про Концерн", джерелом якої стала маніпулятина публікація, де, на думку Мустафи Найєма, йшлося про фінансові показники, виробництво та експорт Концерну, які не відповідають дійсності.
"Нещодавно ми підбили підсумки півріччя і подали офіційну звітність до Міністерства економіки, тому фактичні, а не вигадані зі стелі, дані можна з легкістю отримати звичайним запитом. Я наведу лише 10 показників, що свідчать про результати нашої роботи. Для об'єктивності - наведу їх у порівнянні з 2019 роком, хоча всім зрозуміло, що будь-яке порівняння тут недоречне через нові умови роботи та життя, в яких опинився увесь світ у зв'язку із пандемією коронавірусу, у тому числі українські компанії державного та приватного сектору. В режимі національного карантину ми живемо вже півроку. Попри це “Укроборонпром” продовжує стабільно працювати і виконувати власні виробничі плани у нових умовах", - підсумував Мустафа Найєм у своєму аналізі.
1. Обсяг виробництва - збільшився. За шість місяців 2020 року ми виконали 98% плану з виготовлення та ремонту озброєння та військової техніки. Це - на 11% більше, ніж минулого року.
2. Кількість виготовленої продукції. За 8 місяців 2020 року лише в рамках виконання державного оборонного замовлення Укроборонпром виготовив, відремонтував та модернізував 1155 одиниць техніки, при цьому через пізнє контрактування з боку Міноборони, здача основної кількості техніки запланована на третій квартал 2020 року. За аналогічний період 2019 року замовникам було передано 1844 одиниці.
3. Експорт очікувано знизився на третину (34%) у порівнянні з аналогічним докоронавірусним періодом минулого року і складає у першому півріччі 2020 - $298 млн.
"Експорт військової техніки та озброєння - сфера, по якій коронавірус вдарив найбільше", - вважає Мустафа Найєм. "Основні партнери України запровадили карантинні заходи, через які більшість виставок відмінили, офіційні зустрічі, комісії, перемовини та випробування - скасували. Але є і внутрішні фактори, які вплинули на обсяг експорту. Зокрема, затримка дозвільних документів по деяких контрактах або проблеми з оплатами - багато країн не приймають гарантії наших державних банків! Варто також зазначити, що падіння основних показників діяльності, викликаних світовою пандемією, торкнулася не тільки українських експортерів, а є загальносвітовою тенденцією на світовому ринку озброєнь".
4. Чистий дохід ДК “Укроборонпром” за перше півріччя 2020 р склав 14,4 млрд грн. За підсумками двох кварталів 2020 року обсяг чистого доходу збільшився, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, на 5% (13,7 млрд грн в 2019).
Завдяки збільшенню виробництва та продажів бронетехніки, високоточної зброї та морських турбін операційний прибуток Укроборонпрому за перше півріччя 2020 року зріс у 2,6 рази, та склав 1,6 млрд грн (0,6 млрд грн в 2019).
5. Борги підприємств Укроборонпрому за кредитами планомірно зменшується. "За 9 місяців цього року кредитний портфель у гривні зменшився на 12%, у доларах США – на 4%. Водночас, один з наших спецекспортерів отримав кредит у євро для виконання контрактних зобов’язань під держгарантії в рамках програми підвищення обороноздатності і безпеки країни", - пояснив Мустафа Найєм.
6. Внески підприємств: менше половини йде на діяльність Концерну. "За останні три роки обсяг внесків для більшості учасників Концерну залишається незмінним - на рівні 15% від чистого прибутку за попередній фактичний рік роботи підприємства. З внесків сплачується податок на прибуток та дивіденди, надається фінансова допомога підприємствам та утримується робота концерну. За 9 місяців поточного року на підтримку роботи Концерну було направлено лише 42% від суми внесків, це - менше половини. У 2019 на адміністративне утримання Концерну пішло 62% внесків, у 2018 - 54%. Іще 15% з цьогорічних внесків виплачено у вигляді дивідендів та податків, а 36% - це повернення раніше отриманих фінансових допомог. На стабілізацію окремих підприємств Концерн з власних коштів направив фіндопомоги майже на 43 мільйони гривень у цьому році. При цьому, є підприємства, які через фінансовий стан не сплачують внесків. Наприклад, Харківський завод імені Малишева вже три роки поспіль взагалі не сплачує внесків".
7. "Заборгованість по заробітним платам на підприємствах – одна з найбільш чутливих тем", - вважає Мустафа Найєм. "Коли ми прийшли в Концерн, у спадок отримали 43 підприємства із заборгованістю по зарплаті на суму 463 млн грн. На деяких підприємствах ця заборгованість накопичувалася десятиліттями і є абсолютно безнадійною – вирішити проблеми таких підприємств без втручання держави неможливо. Тому ще взимку 2020 року ми підготували відповідний законопроект про фінансове оздоровлення оборонних підприємств та представили його на розгляд парламентського комітету, Мінеко та всіх зацікавлених сторін. У липні відповідні зміни до податкового кодексу були зареєстровані в парламенті, але ще не розглянуті. Тим часом ми повністю погасили заборгованість на 4 підприємствах та суттєво скоротили на ще 5. Через коронавірус та затримку із фінансуванням за виконану роботу, протягом 2020 року ще на 7 підприємствах виникла заборгованість по зарплаті – ми погасили її у повному обсязі, ще на 3х – скоротили. Станом на сьогодні заборгованість по заробітній платі є на 42 підприємствах Концерну, загальна сума боргу – 560 млн грн. При чому, майже половина цієї суми, а саме - 260 млн грн - це борги Харківського державного авіаційного підприємства (ХДАВП)".
8. За рік роботи Концерну по жодному з підписаних за цей період контрактів і по жодному члену нової команди не зареєстровано жодного кримінального провадження. "Звісно, це є нормальним і вихвалятись тут немає чим", - вважає Найєм, і додає, що така ситуація стала нормою лише в останній рік.
На думку Найєма, джерелом фейків про Концерн стала публікація автора під псевдонімом на сайті ТОВ "Інформаційно-консалтингова компанія "Діфенс Експрес". Цей матеріал, зазначає Мустафа, взяли як “рибу” для розміщення на різноманітних майданчиках, які посилалися на“ЗМІ, "що мало б створювати уявлення про вагомість та об'єктивність тверджень у публікації".
"Більшість даних, наведених у “викривальному” матеріалі, не містять посилання на першоджерело, є маніпулятивними або викривленими, відповідно, висновки з них - хибними. І робилося це умисно. При чому, до Концерну за інформацією ніхто не звертався, тим більше - за коментарями, які б пояснили деякі фінансові показники, коректність їх порівняння та нові умови роботи", - зазначив Найєм.
Хвилю фейків підхопили такі сайти, як ZiK, 112 та NewsOne, “Аргументи і Факти”, “Факты”, Голос.юа, podrobnosti.ua, Главком, УНН, Gazeta.ua та Апостроф. Протягом доби, зазначає Мустафа, на менш відомих сайтах-генераторах з'явилося близько 60 републікацій із посиланням на неправдиву статтю.
"Не знаю, хто саме стоїть за цією конкретно дезінформаційною кампанією, направленою на дискредитацію особисто Айвараса як керівника Концерну та наших результатів роботи. Але припускаю, що запустили її більше для відпрацювання грошей підрядником, адже свого ефекту вона не мала і не могла мати", - підсумовує Найєм.