Повернутись
ЕКСПЕРТИ ПРОПОНУЮТЬ ДЕРЖАВІ НОВУ МОДЕЛЬ УПРАВЛІННЯ КОНЦЕРНОМ (АНАЛІТИЧНИЙ ЗВІТ)

Дата публікації: 03.04.2020

Проектна команда експертів на чолі з доктором Андрієм Бойцуном проаналізували поточну практику корпоративного управління Концерном та підготували другий звіт за результатами дослідження. Звіт містить рекомендації щодо заповадження нової цільової моделі корпоративного управління в Концерні та дорожню карту імплементації необхідних змін на законодавчому рівні.

Експерти провели ґрунтовний аналіз національного законодавства, що регулює діяльність та роль держави як розробника політики, власника та регулятора "Укроборонпрому". У підсумку вони пропонують суттєво удосконалити правове поле, що регулює діяльність оборонних підприємств державної форми власності, яке наразі унеможливлює запровадження в Концерні міжнародних стандартів корпоративного управління та гальмують розвиток всієї галузі.

Зокрема, експерти рекомендують скасувати щонайменше 11 нормативно-правових актів, які впливають на чиннний спосіб управління підприємствами Концерну, та внести зміни у щонайменше 15 законів, Кодексів, постанов Кабінету міністрів, низки стратегічних документів Міністерства оборони, а також – гармонізувати їх з політикою власності, яка визначає Концерн єдиним стратегічним виробником озброєння.

Експерти також запропонували детальну структуру корпоративного управління Концерном після корпоратизації – перетворення його на державне акціонерне товариство ("цільова компанія" у звіті), описали систему відносин між Кабінетом міністрів, міністерствами, Наглядовою радою та Генеральним директором, визначили показники ефективності роботи членів Наглядової ради, описали трьохлінійну систему комплаєнс-контролю, принципи прозорості та розкриття інформації, а також перелік основних внутрішніх документів, які необхідно розробити та впровадити для належного корпоративного управління майбутньою компанією.

Звіт також містить рекомендації щодо структури корпоративного управління секторальних корпорацій, що можуть бути створені за підсумками трансформації "Укроборонпрому".

При створенні рекомендацій за основу були взяті практики аналогічних міжнародних компаній в оборонно-промисловому комплексі Норвегії та Фіналяндії, Kongsberg Gruppen та Patria відповідно. 

Світові практики свідчать, що державні компанії, навіть у такій специфічній сфері як оборонна промисловість, не потребують особливого правового регулювання. Такі компанії дотримуються однакових із акціонерними товариствами норм, а саме щодо корпоративного управління, незалежності членів наглядових рад, систем контролю, прозорості та розкриття інформації. 

Звіт підготовлений проектною командою у складі доктора філософії Андрія Бойцуна (керівник команди), Олени Кучинської (юридична фірма Кінстеллар), незалежних консультантів Марії Сухан, Дмитра Яблоновського та Олександра Лисенка.

Даний звіт є другим етапом проекту "Підтримка реформи корпоративного управління Укроборонпрому", який реалізується за технічної підтримки Міністерства Великої Британії з закордонних справ та справ Співдружності.

Мета проекту – підтримка реформи корпоративного управління Концерну шляхом перегляду його поточної моделі корпоративного управління; визначення передової практики та напрямків для вдосконалення; визначення цільової моделі корпоративного управління; та розробки плану дій щодо реформи корпоративного управління.

Документ: 

Аналіз корпоративного управління та рекомендації щодо запровадження цільової моделі корпоративного управління.pdf