Дата публікації: 17.11.2017

Майбутнє Миколаївського суднобудівного заводу та його працівників зараз знаходиться у руках чиновників Міністерства економічного розвитку і торгівлі України як розпорядника Державного оборонного замовлення. Про це заявили в ДК «Укроборонпром».
Як зазначили у Концерні, треба якнайшвидше ухвалити чітке рішення: чи потрібен Україні ракетний крейсер «Україна», чи ні. Якщо потрібен – то включити в Державне оборонне замовлення на 2018 рік кошти на добудову судна. Якщо ж ні – продавати недобудову згідно з воєнною доктриною або передбачити в ДОЗ на 2018 рік гроші на подальше утримання судна у причальної стінки.
«Крейсер «Україна» - це гирі, які тягнуть підприємство вниз. Вже давно невизначеність його місця у структурі Військово-морських сил України, а також питання утримання та фінансування добудови не вирішуються. Завод не може розвиватися і рухатися вперед, накопичені чисельні борги. Перспективний і важливий для країни суднобудівний завод простоює через затягування рішення щодо крейсера. Потрібно негайно поставити крапку в цьому питанні та або позбавитися цього тягаря, або довести крейсер до 100% готовності та направити до ЗСУ, або профінансувати його подальше утримання», - наголосили в «Укроборонпромі».
У Концерні додали, що Міністерство оборони України зверталося до Кабінету міністрів і подавало пропозицію про демілітаризацію судна, але Уряд її не підтримав. Пропозиція «Укроборонпрому» щодо фінансування заводу також не отримала підтримки.
Як нагадали в Концерні, з лютого 2015 року держава припинила відшкодувати витрати підприємства на утримання крейсера. У результаті борги держави перед заводом і його працівниками досягли 60 млн грн. Виплати цих коштів вистачило би на погашення всіх боргів із заробітної платні.
«Укроборонпром», у свою чергу, не може компенсувати зарплатні витрати заводу за рахунок інших підприємств через законодавчі обмеження. Адже згідно з законодавством України, кожне підприємство має бути рентабельним. Жоден завод, який входить до складу «Укроборонпрому», не отримує гроші з бюджету, а розраховує тільки на свою комерційну діяльність.
«Ще один шлях вирішення проблеми - це якісне планування і системне завантаження підприємства бюджетними замовленнями. Це дозволило б заводу вибратися з боргової ями і залучити кошти для погашення боргів перед його працівниками», - додали в Концерні.
Нагадаємо, ракетний крейсер «Україна» було спущено на воду 27 років тому. Вже багато років його будівництво «заморожене» на стадії готовності на 95%. Миколаївський суднобудівний завод вже 3 рік самотужки виконує роботи з утримання крейсера, адже їх припинення призведе до руйнування його енергетичних вузлів, елементів обладнання, екологічного забруднення акваторії річок Буг та Інгул. Також в результаті руйнування та проведення консервації спеціальних виробів і його складових вартість крейсера у розмірі капітальних інвестицій впаде до вартості металобрухту.
«Укроборонпром», аби не допустити втрати вартості цього судна та на виконання Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 11.11.2015, підготував та спрямував на розгляд Кабінету Міністрів України проект щодо врегулювання питань, пов’язаних з демілітаризацією та подальшим використанням цього ракетного крейсера. Проектом розпорядження передбачається відшкодування підприємству витрат за утримання крейсера, що дало б змогу погасити заборгованість із заробітної плати.
Концерн, як орган управління заводом, підготував додаткові проекти вирішення цієї ситуації задля збереження активів підприємства та його промислового потенціалу. 30 жовтня керівництво «Укроборонпрому» звернулось до Секретаря Ради національної оборони та безпеки України Олександра Турчинова за сприянням у вирішенні долі стратегічного підприємства.
Раніше, 22 серпня 2017 року, Концерн вже звертався до Кабінету Міністрів України з проханням вирішити питання та прийняти на облік Міністерства оборони України недобудований ракетний крейсер проекту 1164, що нині перебуває в акваторії Миколаївського суднобудівного заводу. Відповідний лист направляли до Уряду.