Повернутись
Десять головних докорінних змін «Укроборонпрому» за 3,5 роки

Дата публікації: 21.02.2018

"Укроборонпром" за останні 3,5 роки пережив докорінні зміни, які стали фундаментом подальшого розвитку найбільшого об‘єднання державних підприємств оборонно-промислового комплексу України.

Протягом 3,5 останніх років "Укроборонпром", під час війни, неухильно змінювався, тримаючись вектору прозорості, впровадження стандартів НАТО, використання сучасних бізнес-моделей управління, залучення приватних підприємств та переходу від ремонту старої радянської техніки до високотехнологічних наукоємних розробок. Про це розповів Роман Романов на засідання Наглядової Ради, до якої, за ініціативи Концерну увійшов Ентоні Тетер, екс-керівник Агентства передових оборонних дослідницьких проектів (DARPA).

  1. Озброєна армія

Підприємства "Укроборонпрому" на 100% виконали всі Державні оборонні замовлення, направивши у війська бронетехніку, літаки, вертольоти, системи ППО, артилерійські системи, ракетне озброєння та іншу зброю.

Від "Укроборонпрому" з 2014 року українське військо отримало 18 615 одиниць військової техніки та озброєння, з яких 6 025 - абсолютно нові та модернізовані зразки. Варто нагадати, що у найскладніші часи напружених боїв, фахівці "Укроборонпрому" працювали безпосередньо у зоні АТО у складі виїзних ремонтних бригад, повертаючи понівечену у боях техніку до ладу. Силами цих бригад у польових умовах відремонтовано більше двох тисяч одиниць техніки.

І попри обмежені ресурси та війну, за роки "Укроборонпром" перейшов від ремонту радянської техніки до створення нових передових зразків техніки та озброєння. Саме за останні роки свої перші польоти виконали Ан-132D та ударний безпілотник "Горлиця", були здійсненні випробування високоточної ракетної зброї - "Вільхи" та крилатої ракети за проектом "Нептун", а також десятки інших найменувань озброєння, призначених, в першу чергу, для армії України.

Українська армія почала отримувати високоточні протитанкові ракети "Стугна" та "Корсар", найбільш захищені БТР-4, модернізовані ударні вертольоти та літаки. І якщо у 2014 році армія отримувала озброєння, якого ледве вистачало на один взвод, то тепер "Укроборонпром" передає техніку батальйонними комплектами.

  1. Коштом "Укроборонпрому"

Частка "Укроборонпрому" у Державних оборонних замовленнях, за весь час - 59,6%, за якими підприємства Концерну отримали від Міноборони, Нацгвардії та інших силових структур 15,8 млрд грн. В цей же час, самі заводи "Укроборонпрому" з 2014 року сплатили до бюджетів 17,2 млрд грн у вигляді податків та зборів.

Тобто "Укроборонпром" сам, завдяки своїй господарський діяльності, оплатив кожну одиницю озброєння, яка була ним виготовлена для українських військ за Держоборонзамовленням. При цьому сплативши за всі необхідні матеріали, за воду та світло, виплативши працюючим робітникам зарплатні та ще додатково перерахувавши 1,4 млрд грн до бюджетів.

  1. Від збитків до мільярдних прибутків

Простою мовою цифр. У 2014 році підприємства "Укроборонпрому" показали 0,92 млрд грн збитків, а, за оперативним даними 2017 року, чистий прибуток підприємств Концерну у 2017 році становив 1,5 млрд грн.

В цей же час, якщо у 2014 році чистий дохід від реалізації продукції та послуг становив 16 млрд грн, то у 2017 цей показник зріс майже у два рази, до 28 млрд грн. А середня зарплатня по всім підприємствам Концерну зросла майже у три рази і зараз становить 9 018 грн, що на 36% більше ніж в середньому по Україні.

  1. Драйвер економіки

Перетворившись із збиткових підприємств на промислові флагмани областей та бюджетоутворюючі підприємства для міст, підприємства "Укроборонпрому" стали справжнім драйвером економіки.

В той час, коли у витратній частині бюджету України немає жодного рядка зі словом "Укроборонпром", сам Концерн сплатив з 2014 по 2017 роки більше 17,2 млрд податків та зборів до бюджетів всіх рівнів.

Лише 7 підприємств "Укроборонпрому" Миколаївської області за цей час сплатили більше 2,5 млрд податків, 5 підприємств Харківщини - 1,8 млрд. Навіть лише нещодавно запущене нове підприємство ДП "Електричні системи", яке випустило першу продукцію у жовтні 2017 року, вже збагатило бюджети на 12,6 млн грн.

  1. Залучення приватних підприємств у справу імпортозаміщення

2014 рік став роком розірвання потужних ланцюгів, які з‘єднували українських обороно-промисловий комплекс з Росією. Розпочата "Укроборонпромом" програма імпортозаміщення, в першу чергу, спиралась на потужності сотень українських підприємств, що не входять до Концерну, але які взяли на себе постачання цілої низки комплектуючих.

Зараз 447 підприємств по всій Україні, з яких 65-70% відносяться до малого та середнього бізнесу, постачають понад 4,5 тисячі одиниць критичних для всієї обороноздатності України виробів та складових частин.

Фактично, своєю програмою імпортозаміщення, "Укроборонпром" не тільки знищів залежність української "оборонки" від РФ, а і залучив український приватний бізнес до роботи над обороноздатністю України.

  1. Докорінна прозорість

За два роки до того, як Prozzoro стала обов‘язковою, у 2014 році "Укроборонпром" запровадив систему прозорих електронних торгів на своїх підприємствах. Фактично, ця система і стала основою для Prozzoro. І саме "Укроборонпром" став першим серед промислових об'єднань хто зробив систему закупівель прозорою та відкритою.

Завдяки цьому рішенню "Укроборонпромом" було зекономлено більше 1,4 млрд грн, зареєстровано понад 40 тисяч постачальників та проведено понад 96 тисяч тендерів. І за весь цей час "Укроборонпром" не засекретив жодної закупівлі.

  1. Власна антикорупційна програма

У 2014 році однією з головним задач для центрального офісу "Укроборонрому" стала боротьба із корупцією на підприємствах Концерну. Окрім запровадження прозорих тендерів, було прийнято рішення створити спеціальну внутрішню службу, задачею якою стала проведення антикорупційних заходів зі збирання матеріалів щодо порушень та інформування правоохоронних органів.

Завдяки роботі цієї внутрішньої служби з 2014 року було зібрано 185 матеріалів щодо порушень на підприємствах "Укроборонпрому" на загальну суму у 950 млн грн. Всі ці матеріали були передані до СБУ, прокуратури, МВС ті інших правоохоронних органів, ставши основою для 42 кримінальних впроваджень. В цей же час 28 керівників підприємств було відсторонено від посад, а ще 70 службових осіб було притягнуто до дисциплінарної відповідальності.

  1. Перший в історії міжнародний аудит

"Укроборонпром" стане першим в історії України державним промисловим об‘єднанням, яке пройде міжнародний аудит, що є однією з головних умов масштабної трансформації Концерну. Досі ще ніхто не залучав на умовах відкритих прозорих тендерів провідні консалтингові компанії світового рівня.

Завдяки цим заходам буде розроблено найбільш дієві засоби задля розвитку всієї оборонної промисловості та подальшої євроатлантичної інтеграції всього оборонно-промислового комплексу України.

Це дозволить прозоро та раціонально оцінити активи всього "Укроборонпрому", розробити чіткий план корпоратизації підприємств з подальшою можливістю створення ефективних виробничих кластерів. Це дозволить Концерну створити прозорі структури управління, залучити приватних інвесторів та інтегрувати українську оборонну промисловість у загальносвітову систему та ринок.

  1. Вектор на стандарти НАТО

З 2014 року єдиним вектором розвитку всіх підприємств "Укроборонпрому" став перехід на стандарти НАТО. Завдяки цьому в Україні вже створюється озброєння, яке максимально адаптоване до прийнятих у Альянсі критеріїв, в першу чергу, мова йде про авіацію та бронетехніку.

"Укроборонпрому" бере постійну участь у програмах НАТО, починаючи від досліджень у рамках NIAG та приєднання до бази постачальників NSPA, до отримання сертифікатів НАТО з модернізації бойових літаків та гелікоптерів. А окрему позицію у цілому ряді спільних програм займе реалізація авіатранспортних перевезеннях за програмою SALIS.

Укроборонпром та НАТО

Саме у останні роки "Укроборонпром" став на постійній основі брати участь у спільних розробках с країнами-членами НАТО, серед яких створення нових основних бойових танків, військово-транспортних літаків, артилерійських систем, засобів спостереження та розвідки, стрілецької зброї та інших видів озброєння. Те, що ще десять років назад здавалось фантастикою - сьогодні стало реальністю втіленою у металі.

  1. Нове виробництво та освіта

Вперше за довгі роки незалежності України "Укроборонпром" почав розвивати виробничі потужності. За останні 4 роки були відкриті нові технологічні лінії, цехи, стапеля, чи не вперше за весь час незалежності України.

Більш того, в цьому році "Укроборонпром" вперше відкрив нове підприємство - ДП "Електричні системи", яке забезпечить роботою 2,5 тисячі фахівців і наповнить бюджет України мільйонами податкових відрахувань.

В цей же час, "Укроборонпром" та провідні виші України почали розширену співпрацю, за якою студенти та викладачі долучились до розробок та виробництва озброєння. Більше 9 тисяч студентів пройшли практику на підприємствах Концерну, з яких понад 750 були працевлаштовані.

Всі ці зміни стали результатом роботи 80-тисячного колективу "Укроборонпрому", який працює на понад 130 підприємствах Концерну. І це було зроблено у найстрашніший час боротьби України проти країни-агресора за свою територіальну цілісність та своє існування взагалі.

Наглядова Рада "Укроборонпрому" схвалила звіт Романа Романова, відмітивши колосальну роботу, яка була проведена екс-очільником Концерну та його командою.

"Зміни разючі, ми вдячні Роману Романову та його команді за роботу", - заявив Голова Наглядової ради Михайло Згуровський. У свою чергу Ентоні Тетер також відмітив величезний прогрес, який був зроблений за 3,5 "Укроборонпромом".