Дата публікації: 19.11.2020

Мустафа Найєм, директор з питань активів, корпоративних прав та ДОЗ ДК «Укроборонпром» в ефірі телеканалу «Украина 24» прокоментував ситуацію, що склалася з реформою державного оборонного Концерну.
Найєм заявив про те, що наразі не бачить бажання з боку Міністерства продовжити реформу Укроборонпрому і за чотири місяці роботи відомства жодного кроку вперед на шляху реформування Укроборонпрому або обороно-промислового комплексу зроблено не було.
Водночас, посадовець висловив сподівання на продовження спільної роботи над законопроектом про перетворення Укроборонпрому (№3822) і запевнив, що подібне міністерство має існувати і формувати політику галузі.
«4 місяці тому ми підтримали створення Міністерства як єдиного органу, який формуватиме політику. З того часу наша позиція не змінилася. Але за останні чотири місяці відбулися події, які у нас викликають сумніви, що Міністерство дійсно хоче робити цю реформу.
Перше – що стосується законопроекту (про реформу ДК «Укроборонпром» - ред.»), який був зареєстрований в парламенті ще в червні цього року. Міністерство обіцяло надати всі свої пропозиції і зупинило повністю розгляд цього законопроекту. Ми зараз вже знаходимося на 77 ітерації цього законопроекту, тобто, 77 версій. Уявіть, скільки роботи було пророблено. І на жаль ми не отримали ані альтернативного бачення міністерства, ані їхніх зауважень, і процес повністю зупинений.
Друге питання – це політика власності, яка була розроблена ще в лютому цього року, подана Уряду в червні і в липні розглядалася. На Урядовому комітеті Міністерство сказало, що це – їхня зона відповідальності і забрали цей документ. Досі він не внесений на розгляд Уряду, а це зупиняє повністю всі процеси (трансформації – ред.).
І паралельно відбулося дещо, що стосуються стратегічних речей. Керівництво Міністерства сказало про те, що воно не будуть втручатися в діяльність компанії і не будуть напряму керувати державними підприємствами. Наразі ми маємо публічну комунікацію з боку Міністерства, що вони не просто будуть керувати, а вони хочуть зараз виводити підприємства з Укроборонпрому. До того ж, є вже публічна позиція, що компанії-експортери мають взагалі напряму підпорядковуватися”. Це, на думку посадовця, є прямим шляхом до виникнення конфлікту інтересів і причинами для корупційних ризиків, які можуть виникнути.
«За чотири місяці роботи відомства жодного кроку вперед на шляху реформування Укроборонпрому або обороно-промислового комплексу зроблено не було. Це стосується і розробки стратегічних документів. Ми хотіли допомогти, надавали людей і я сподіваюся, що ми все ж таки продовжимо цю конструктивну роботу. І ця перерва і наша публічна дискусія не призведе до зриву цього процесу і закон буде прийнятий і ухвалений Верховною Радою.
Мустафа Найєм також підтвердив про наявність кадрових рекомендацій та наполягання з боку різних представників Міністерства звільняти певних людей і пропозиції щодо призначення на державні компанії конкретних кандидатів. «Це є та традиція, яка була закладена ще за часів Радянського Союзу, коли державні інституції намагалися управляти державними компаніями. На жаль, за 5 років ця традиції збереглися і вона призвела до великої кризи в оборонній галузі, що сталася у 2019 році. Ми попереджали, що так не можна робити. І ми впевнені, що нас чують, але, можливо, не всі чиновники міністерства».
Як відомо, 18 листопада Державний Концерн «Укроборонпром» оприлюднив заяву про те, що реформа оборонно-промислового комплексу опинилася під загрозою через спроби Міністерства втручатися у господарську діяльність державних компаній.